Преди няколко дни ПП порастна с още една година. По този случай, за първи път от няколко години, не ми поиска чийзкейк, а ми остави карт-бланш за тортата по случай. Реших да създам мус-торта с един от любимите му плодове – зелените ябълки от сорта „Грани Смит“.
Резултатът: блат дакоаз с орехи, хрупкава платка с орехи и карамелизиран шоколад, инсерт от парченца ябълки с ванилия, ябълков мус и огледална глазура. Лек сладкиш, с плодов и деликатен аромат, допълнен от нотките на карамел и орехи.
Продукти:
(за форма с диаметър 23 см, диаметър на инсерта – 20 см)
- За блата тип „дакоаз”:
(на основата на рецептата за класически дакоаз от книгата на Пиер Ерме „Le Larousse des Desserts“)
90 г пудра захар + 2 с.л. за поръсване
80 г орехово брашно (много ситно смлени орехи)
3 белтъка
30 г кристална захар
Щипка сол - За крема:
500 г зелени ябълки
45 г ванилова захар (може да се увеличи или намали, в зависимост от киселинността на ябълките)
500 мл студена пълномаслена течна сметана
80 г пудра захар
12 г (6 листа) желатин
30 мл ябълков сок - За инсерта:
1 зелена ябълка (250 г)
50 г кристална захар
½ шушулка ванилия
125 мл ябълков сок
3,2 г агар-агар - За хрупкавата платка:
50 г карамелизиран шоколад (как да си направите вкъщи – кликнете тук, а ако не ви се занимава, използвайте бял)
25 г орехи - За огледалната глазура:
150 г гъст глюкозен сироп (консистенция на мед)
150 г бял шоколад
150 г кристална захар
75 г вода
100 г пълномаслена течна сметана
10 г (5 листа) желатин
Зелена и жълта сладкарски бои
Карамелизиран шоколад и хрупкави дантели за украса (по желание)
Начин на приготвяне
- Приготвяне на инсерта:
Подготвя се тортен ринг или откопчаваща се форма с диаметър 20 см (малко по-малък от този на тортата) и дъното се покрива с пекарска хартия или стреч-фолио. - Ябълката се нарязва на ситно (кубчета със страна 5 мм) и се поставя в тенджерка заедно с ябълковия сок и захарта.
- Шушулката ванилия се разцепва надлъжно на две и семенцата се остъргват внимателно с гърба на ножа. Добавят се към ябълките. Загрява се до завиране на слаб огън, добавя се агар-агарът, разбърква се добре и оставя да ври в продължение на 2 минути.
- Изсипва се в тортената форма/ринг, оставя се да изстине до стайна температура, покрива се с прозрачно фолио и се прибира да стегне в хладилника до следващия ден.
Забележка: може да замените агар-агар с желатин. Лично аз намирм, обаче, че инсертът е по-лесен за манипулация, когато е използван агар-агар. - Приготвяне на блата:
Фурната се загрява на 160 градуса (с вентилатор). Тава се застила с пекарска хартия и се очертава кръг с диаметър 1-2 см по-малък от този на дъното на формата, в която ще се сглобява тортата. - Пудрата захар (90 грама) се пресява в купа, заедно с ореховото брашно. Белтъците се разбиват на сняг с щипката сол, като по време на разбиването не три пъти се добавя кристалната захар. Получава се гладък и лъскав меренг.
- Меренгът се добавя на три пъти към пудрата захар и ореховото брашно, като се разбърква до хомогенна смес, но внимателно, за да не спадне. Сместа се прехвърля в пош с гладък накрайник и се шприцова в кръг върху шаблона от пекарска хартия до блат с дебелина около 1 – 1,5 см. Ако ви остане смес, може да шприцовате различни формички отстрани, които да ползвате допълнително за украса. Блатът се поръсва щедро с пудрата захар.
- Пече се около 12 – 15 минути, като не се оставя да много да се зачерви. Блатът трябва да остане максимално светъл, хрупкав отгоре и мек отвътре. Изважда се и се оставя да изстине напълно, преди да се отдели от пекарската хартия. Оставя се настрана до следващия ден (може и да се замрази).
- Приготвяне на хрупкавата платка:
Орехите се запичат за няколко минути на горещ сух тиган. Оставят се да изстинат и се смилат на ситно. Шоколадът се разтопява внимателно на водна баня или в микровълнова фурна и се добавя към орехите. - Получената смес се изсипва върху лист пекарска хартия, покрива се с втори лист и с помощта на точилка се разстила на слой с дебелина 2-3 мм и диаметър около 20-22 см (с размерите на блата и малко по-малък от този на формата, в която ще сглобявате тортата). Оставя се да стегне в хладилник.
- Приготвяне на крема:
Ябълките се обелват, почистват от сърцевината и се нарязват на парчета в тенджерка. Поръсват се с ваниловата захар и се сваряват на слаб огън за 20 минути, докато се превърнат на пюре. Оставя се да изстине напълно преди да се вложи в муса (може да се охлади в хладилник). - Купата, в която ще се разбива сметаната се поставя за 20 – 30 минути в хладилник. Желатинът се накисва за 10 минути в купа студена вода.
- Сметаната се поставя в студената купа и се разбива на пухкав крем. По време на разбиването се добавя постепенно пудрата захар. Полученият крем се прибавя се на три пъти към пюрето от ябълки и се разбърква добре до получаване на хомогенна смес.
- Желатинът се отцежда, добавя се към ябълковия сок и се разтапя внимателно на микровълнова фурна на слаба мощност (не трябва да завира). Разтопеният желатин се добавя към ябълковия крем и се разбърква добре.
- Сглобяване на тортата:
Дъното на тортен ринг или откопчаваща се форма се покрива с пекарска хартия или стреч-фолио. Изсипва се половината ванилов крем и се заравнява. В средата се поставя стегналият инсерт с ябълки и се добавя остатъка от крема. - Повърхността се заравнява с шпатула. Поставя се хрупкавата платка, последвана от блата и се притиска добре, докато потъне леко в крема. Сглобената торта се покрива с домакинско фолио и поставя да стегне във фризера до глазирането й.
- Приготвяне на глазурата:
Желатинът се накисва за 10 минути в купа студена вода. Белият шоколад се натрошава в купа. В тенджерка се загряват захарта, глюкозата и водата, до завиране (103 градуса). Отдръпва се от огъня. Добавят се сметаната и отцеденият желатин и се разбърква добре. - Получената смес се изсипва върху белия шоколад, оставя се за минута да се разтопи и се разбърква добре. Добавя се сладкарската боя до постигане на желания цвят. Глазурата се разбърква добре с пасатор на ниска скорост, за да не се вкарват мехурчета въздух.
- Глазурата се прецежда в кана, за да се отстранят евентуалните мехурчета и се оставя да се охлади до 32-33 градуса преди да бъде използвана. Може да се приготви от предния ден и да се съхрани в хладилник до използването.
- Украсяване на тортата:
Тортата се изважда от фризера и от формата. Ако откопчаването е трудно, може да нагреете леко стените със сешоар. Поставя се с блата надолу върху решетка, а самата решетка – върху тава, в която ще се оттече излишната глазура. - Затоплената до 32-33 градуса глазура се изсипва постепенно в центъра на замръзналата торта. При стичането си по повърхността и стените на тортата, глазурата ще започне да се втвърдява. Изсипването трябва да е равномерно, за да се получи гладка и лъскава повърхност.
- След като глазурата е стегнала, тортата се отделя внимателно от решетката, прехвърля се върху поставката за сервиране и се оставя да се размрази за няколко часа или една нощ в хладилник преди поднасяне. Украсява се по желание (при мен с форми от карамелизиран шоколад и няколко хрупкави дантели).