или коледни анасонови бисквити от Елзас
Ако мога да ги опиша с две думи, те ще са „пристрастена съм“. Тази, която не обича анасон (разбирайте, аз), ги избягваше в продължение на години, защото, нали, анасонът… Но преди 4-5 години, при едно от посещенията ни в Елзас, се оказа, че в пакета със смесени коледни бисквити, които купихме на място, има и няколко от тези anisbredele. И, понеже, не обичам да хвърлям храна, ги опитах от немай-къде. И после съжалих, че в пакета имаше само няколко от тях. При следващото ни ходене в района, обаче, се върнах с кесийка бисквити само за мен.
И тъй като през последните две години не ходихме на коледен базар, реших да компенсирам липсата им и да се опитам да ги направя вкъщи.
Необходимите продукти са леснодостъпни, като анасоновите семена са най-екзотичната съставка. Въоръжете се с търпение, обаче, понеже технологията им напомня тази на френските макарони – трябва да се изсушат преди печене (при това за няколко часа!), за да могат да се получат характерните „крачета“. Не пропускайте тази стъпка, понеже рискувате сладките да не се надуят както трябва, или да се напукат при печенето.
За технологията и рецептата се позовах на канала в Ютуб Passion Boulangère, както и на насоките от блоговете La cuisine d’Adeline и Je vais vous cuisiner. И от седмица насам се радвам на по някоя (много) хрупкава бисквитка следобед с кафето или вечер с чая.
Anisbredele
Course: Нещо сладко, Сладки, сладкиши и тортиCuisine: FrenchDifficulty: Medium45
servings45
minutes10
minutes6
minutesПродукти
(за около 45-50 сладки с диаметър 4-5 см)
150 г яйца (3 яйца голям калибър)
250 г кристална захар
300г брашно тип 45
10г семена от анасон
Directions
- Брашното се пресява в купа, добавя се анасона и се оставя настрана.
Тенджера с вода се загрява на котлона, до завиране, след което огънят се намалява, така че водата да е гореща, но да не ври. - Яйцата и захарта се поставят в купа и се разбиват с миксер. Купата се поставя над горещата водна баня и сместа продължава да се разбива с миксер, докато достигне между 42-45 градуса. Яйчената смес в този момент е побеляла и увеличила обема си.
Купата се снема от водната баня и се продължава да се разбива с миксер, докато стените на купата не изстинат (около 5 минути). - Пресятото брашно с анасона се добавя на три пъти към разбитите яйца, като всеки път се разбърква добре, за да се получи хомогенна смес. Сместа трябва да се точи на непрекъсната лента при вдигане на шпатулата.
- Два или три листа пекарска хартия се намазват с тънък слой олио (или спрей с мазнина).
Сместа за сладките се прехвърля в пош с накрайник с отвор около 7-8мм. Шприцоват се сладки с диаметър около 4 см, на 2 см разстояние (леко се разливат при печенето). - Оставят се да изсъхна на стайна температура за 4 до 6 часа, докато при докосване на повърхността им, пръстът не оставя следа.
- Фурната се загрява на 180 градуса. Сладките се пекат по една тава наведнъж в продължение на 10 минути. Изваждат се и се оставят да изстинат напълно преди да се отлепят от хартията.
- Съхраняват се в херметически затворена кутия, в продължение на 2-3 седмици.
Notes
Количеството анасон зависи от индивидуалните предпочитания. Аз ползвах 10г, но вие може да увеличите или намалите леко, в зависимост от вашите предпочитания за аромат.
В някои от рецептите, които гледах, като алтернатива на разбиването на водна баня до 42 градуса, за което ви трябва сладкарски термометър, предлагат сместа да се са разбива с миксер в продължение на 20 минути. Аз предпочетох малко по-бързия вариант с термометъра, понеже миксерът ми е ръчен и някак си не се виждах да го държа в ръка 20 минути. Но вие може да пробвате, особено ако имате кухненски робот, който ще свърши тежката работа вместо вас.
В различните рецепти времето за съхнене на сладките е от 3 до 12 часа, при някои се получава за 3 часа, други ги оставят цяла нощ. Аз ги оставих на масата в хола (отопляван) и за 6 часа бяха достатъчно изсъхнали, за да ги изпека.
Намазването на пекарската хартия с олио не е задължително, но четох в някои рецепти, че се препоръчва, за да спомогне за по-доброто надигане при печенето и оформянето на „крачетата“. Аз сложих няколко капки олио върху хартията и ги разнесох навсякъде с помощта на парче домакинска хартия. При шприцоването, ползвах техниката за шприцоване на макарони – навеждам поша, броя до 4, вдигам поша.