Класическата рецепта на „Тортата на госпожиците Татен”, както е официалното и име, е с карамелизирани ябълки. Това е “сбъркана” по френските представи торта. Тук под “торта” се разбира кора от пясъчно тесто, крем и отгоре плодове (в най-общи линии). Докато при тарт Татан се пече наобратно – плодове и отгоре тесто и едва при сервирането се обръща.
Според легендата, сестрите Стефани и Каролин Татeн наследили семейния хотел-ресторант в градчето Ламот-Бьоврон. Стефани е била на рецепцията, а Каролин – в кухнята. Специалитетът на Каролин е бил хрупкавата и карамелизирана ябълкова торта. Един ден при голям наплив на клиентела (според друга версия, заплесната в сладки приказки с чаровен младеж), Стефани се усетила, че закъсняват с приготвянето на десерта. Влетяла в кухнята, грабнала първата й попаднала тава, сложила обелените ябълки и захарта и я пъхнала във фурната без да забележи, че тавата не била предварително гарнирана с тесто. Малко по-късно се усетила, и решила да замаже положението, покривайки вече карамелизираните ябълки с тесто. После опечена, я обърнала върху поднос да види как изглежда и как да се сервира това “сбъркано чудо”. Сложила малко разбита сметана отстрани за фасон и забързала към масите. Клиентите отначало се почудили на този сбъркан десерт, опитали с недоверие първата лъжичка и изяли цялата торта с нарастващо удоволствие. Та така се родила знаменитата тарт „Татeн”.
В днешно време съществуват още много сладки, солени и сладко-солени варианти. Толкова е станала популярна, че сега всяка тарта, която се готви “захлупена” с тесто и после се обръща, се казва “тип Татeн”, или само “Татeн от еди-какво си”.
Идеята за рецептата видях в блога “Guilty Kitchen“, в която внесох някои модификации, най-вече при приготвянето на качамака.
продукти
- 1 чаша (250 мл) царевично брашно
- 5 чаши вода
- 2 с.л. сметана
- 100 г саламурено сирене
- 1/3 чаша настърган пармезан
- Сол, черен пипер
- 2 средно големи тиквички
- 1 червена чушка
- 1 с.л. зехтин
- 200 г прясно козе сирене
- Мащерка, риган, сол, черен пипер
- Водата се подсолява с щипка сол и се слага да заври. Изсипва се царевичното брашно и се разбърква, за да не се образуват бучки. Огънят се намалява и качамакът се оставя да ври на съвсем слаб огън до готовост, като се разбърква редовно. При нужда се добавя още вода. Целта е да се получи подобна на крем консистенция. Отдръпна се от огъня, подправя се с черен пипер. Прибавят се сметаната, сиренето и пармезана.
- Тиквичките се нарязват на колелца, чушката на ивици. Зехтинът се загрява в широк тиган, добавят се тиквичките и чушката, мащерката и ригана и се задушава на среден огън, докато изври водата на зеленчуците (5-6 минути).
- Дъното на тавичка се намазва с олио (ако тавата е с незалепващо покритие, няма нужда от намазняване). Подреждат се тиквичките и чушките. Посипват се с натрошеното прясно козе сирене. Отгоре се разстила кремообразния качамак.
- Пече се около 40 минути на 180 градуса. След като се извади от фурната, се оставя леко да изстине. С нож се отделя от стената на тавата и се обръща в чиния, така че тиквичките да останат отгоре. Посипва се с нарязан наситно див чесън.
- Сервира се леко затоплен или на стайна температура, самостоятелно или като гарнитура.