Ако искате да видите други интересни варианти за приготвяне на патешко филе, може да се отбиете при Лулу или при Лоис.
Освен рецептата ви предлагам и лесен начин за разпознаване на степените на изпичане на месо, който го цитират често по тукашните кулинарни състезания и предавания. Споделям го с вас, не защото съм открила топлата вода, а с надеждата да бъде полезен на хора като мен, които се чудят редовно колко добре да бъде изпечено месото (особено в случаите когато всеки член на семейството има собствени виждания по въпроса). И така, допирайте палеца на едната ръка последователно до показалеца, средния, безименния и кутрето, като с показалеца на другата ръка леко натискате възглавничката под палеца. След това леко натиснете месото, което приготвяте. Ако искате да е недопечено, месото трябва да има същата консистенция на допир като възглавничката под палеца, когато е допрян до показалеца (номер 1 на долната снимка), ако искате месото да е добре изпечено, консистенцията му трябва да е като на въглавничката при допряни палец и кутре (номер 4 на снимката).
Продукти:
(за 4 порции, рецептата е с малки модификации от сп. „Saveurs”, извънреден празничен брой, декември 2011)
- 2 големи патешки филета (около 600 г общо), с кожата
- 300 г неподсладено пюре от кестени или същото количество сварени обелени кестени
- 500 г глава целина (селъри)
- Около 100 – 150 мл прясно мляко
- 2 с.л. сусамово олио
- 2 с.л. сусам
- 2 с.л. сладко от червени боровинки (или други, леко кисели плодове)
- 2 с.л. оцет балсамико
Начин на приготвяне
- Сусамът се запича до златисто на горещ сух тиган.
- Целината се обелва, измива и нарязва на едри кубчета. Сварява се на пара за 10-15 минути (докато омекне). Прехвърля се в купа или касерола, добавя се кестеновото пюре (или свалените обелени кестени) и се размачква на пюре.
- Подправя се със сусамовото олио, сол, черен пипер и се разрежда със затопленото прясното мляко до желаната консистенция. Оставя се на топло.
- Сух тиган се загрява на умерен огън. С нож се правят няколко дълбоки разреза накръст върху кожата на патешките филета, но без да се стига до месото. Филетата се поставят в тигана, откъм кожата и се оставят за около 5 минути на умерен огън. По този начин мазнината от кожата изтича, а самата кожа се зачервява. Отделената мазнина се изсипва от тигана в купа. Не я изхвърляйте, а я използвайте за готвене, например за картофи соте с чесън и магданоз – стават страхотни!
- Филетата се обръщат от другата страна и се запичат на умерен огън за 5-7 минути, или повече, в зависимост от предпочитанията ви (ние ги харесваме розé). Изваждат се и се оставят да починат за 5 минути на дъска.
- В тигана се прибавят балсамовият оцет и конфитюра и се разбъркват със соковете от печеното месо. В този момент не ви съветвам да се надвесвате над тигана, освен ако не страдате от силно запушен нос. Полученият сос се оставя да изври за минута-две, или докато се сгъсти. Ако се сгъсти много, може да се разреди с малко портокалов сок.
- Патешкото филе се нарязва на филийки и се сервира с пюрето, поръсено със запечения сусам и придружено от соса.
Чудесно предложение, много изискано!
Благодаря за хитринката с пръстите. Не знаех за нея и при нужда, ще използвам.
Хубав ден!
Ех, Мира, как така не готвиш патешко и то точно във Франция! У дома е любимо, и го правя много често..последния път го сервирах с нстъргана глава целина и сос Ремулад, така че и аз съм сигурно как добре си отива целината с патешкото. Ще пробвам и твоята рецепта – изглежда страхотно!
С усмивка
Мария
Разкошно е патешкото,много ми хареса като степен на изпичане твоето,Мира!Благодаря за споделения урок!Хубав ден!
Хах, в първия момент си помислих, че ни предвагаш някакви знаци от езика на глухонемите, но после като прочетох за какво точно иде реч, се изумих – какво ли не измислят хората :))
Спомям си как в Антиби ни сервираха месце с яко кръвчица, въпреки че изрично подчертахме да е мноооого добре изпечено, но явно за някои французи това е мноооого добре изпечено :))
Чудесни снимки, Мира!
Отдавна замислям едно патешко и все се притеснявах за "кървящата" чиния, защото знам, че като се попрепече, става като подметка. Но инфото с пръстчетата ( вероятно на Камбанката) ми беше безкрайно полезно и съвсем скоро ще си хапнем и у дома такова филенце;)
Хубава вечер, Мира!
Гергана, Мария, Роси, Федора, Мъх, благодаря ви! Радвам се, че рецептата ви е харесала 🙂
Мария, и аз това се чудя, хе имам патешко всяка събота на пазара 🙂 Ще пробвам и твоята версия с ремулада.
Федора, тук им е много тежко да "съсипват" месото с дълго печене и пробват, току-виж ти харесало :). Признавам, и аз се научих тук да го ям "кърваво" или "розе" :D.
Мъхче, позна, Камбанката асистираше с пръстите :))).
Хубав уикенд!