Коледна сладка фугас от Прованс и шоколадови бонбони с ядки и сухи плодове.
Обикновено с наближаването на Коледа тук често ме питат за отбелязването на празника в България. Когато разказвам за традицията на Бъдни вечер на масата да се сервират нечетен брой постни ястия, обикновено събеседникът ми реагира с „Аааааа, нещо като 13тте провансалски десерта!”. Признавам, все си мислех, че това е явно нещо като поверие, останало от време оно и което в наши дни никой не спазва. Понеже в околностите на Париж, досега не съм виждала нещо подобно на тринайсет десерта за Бъдни вечер, били те провансалски или не, докато в България от единия край до другия трапезата на Бъдни вечер се реди с нечетен брой ястия. Но все забравям, че Франция е голяма и че от регион на регион разликите могат да са значителни и една регионална традиция може да не излезе от географските си граници. Та се оказа, че тринайсетте провансалски десерта са реалност, там долу на юг. Тринайсет, защото символизират Христос и дванайсетте апостола. Сервират се на края на Бъдни вечер, след обкновено постна вечеря, на връщане от нощната служба и отделните елементи могат да варират от една част на Прованс до друга.
Кои са всъщност тези десерти?
- Четирите „просещи” – символизиращи четирите монашески ордена, дали обет за бедност : лешници или орехи за кармелитите и бежовото им расо, сушени смокини за францисканците и сивото им расо, бадеми за доминиканците и светлото им расо и стафиди за августинците и черното им расо;
- Маслената помпа – сладка фугас с аромат на портокалов цвят, която трябва да се разчупи с ръце, и в никакъв случай да не се реже с нож, защото според поверието ще доведе до бедност;
- Нуга халва – черна и бяла;
- Дюлево желе или дюлева паста (нещо като много гъст мармалад);
- Коледен пъпеш;
- Захаросани плодове;
- Calissons d’Aix en Provence – сладки от захаросан пъпеш, бадемово брашно и захарна глзура;
- Сушени плодове (фурми, сливи или орехи), пълнени с марципан;
- Шоколадови бонбони;
- Плодове – ябълки, круши, портокали, мандарини;
- Фурми
Като се замисли човек, май провансалската традиция не е чак толкова далеч от българската? Затова реших да пробвам и един-два от тринайсетте десерта. Вместо купички с различните видове ядки за монашеските ордени, реших да направя шоколадовите бонбони със същото име и чийто произход е свързан със същата коледна традиция.
Маслена помпа (Pompe à l’huile)
Продукти:
(рецептата е адаптирана от блога Alter Gusto и от книгата „Il n’y a pas que la ratatouille en Provence”)
- 250 г брашно
- 50 г кафява захар
- 1 пакетче (5 г) суха мая за хляб
- 100 мл зехтин
- 3 с.л. вода с аромат на портокалов цвят
- 70 мл вода (по възможност изворна или филтрирана, не минерална)
- Настърганата кора на 1 нетретиран портокал
- 1 ч.л. анасоново семе
- Щипка сол
Начин на приготвяне
- Маята се разбърква в купа с 50 г от брашното, 1 ч.л. захар и 50 мл от водата. Покрива се и се оставя да втаса 1 час на стайна температура.
- Останалата част от брашното се смесва в купа заедно с остатъка от захарта и щипката сол.
- В средата на сместа се прави кладенче, където се добавят портокаловата вода, останалите 20 мл вода, зехтина, настърганата кора, анасона и втасалата мая.
- Замесва се меко и доста мазно тесто. Тестото се оформя на топка, покрива се и се оставя да втаса на стайна температура в продължение на 3 часа (тестото е доста тежко и втасва бавно) или докато удвои обема си.
- Втасалото тесто се прехвърля на работния плот и се сплесква леко с ръка, докато се получи овална форма с дебелина 1,5 – 2 см.
- С остър нож се правят няколко разреза (като жилките на листо) и с пръсти се раздалечава тестото. Оформената фугас се прехвърля в застлана с пекарска хартия тава, покрива се и се оставя да втаса повторно още 1 час.
- Фурната се загрява на 180 градуса и вътре се поставя малък метален съд, пълен с вода. Пече се за около 20-25 минути. Изважда се и се оставя да изстине.
Не се реже, чупи се с ръце.
„Просещи” (Mendiants)
За около 10-12 бонбона:
- 100 г черен шоколад (64-70% какао)
- Сухи смокини, стафиди, или други плодове, печени неосолени бадеми, лешници или други ядки
Начин на приготвяне
- Шоколадът се разтапя внимателно на водна баня. Плоска тава се застила с пекарска хартия.
- С лъжица от разтопения шоколад върху хартията се оформят кръгчета с диаметър 5-6 см и дебелина 2-3 мм.
- Отгоре се поставят по парченце сушеня смокиня, стафида, лешник и бадем (в традиционния вариант) или други сухи плодове, ядки или захаросани портокалови корички.
- Поставят се за 20-30 минути в хладилник, докато шоколадът стегне. Съхраняват се в затворена кутия на хладно.
Прекрасни снимки, чудесен пост и много приятно настроение!
Мира, весели и щастливи празнични дни! 🙂
Мира, чудесни предложения!
Quince paste за мен е едно безобразно вкусно нещо, което стои като желирано, изсъхва на стайна температура и е ммм….
Но нещо ме домързя да го направя, а обичам киселки неща 🙂
Прегръдка и весели празници!
Мира, както винаги ми беше много интересно тук! "Просещите" са прекрасна идея, от която ще се възползвам /че и без това се чудех къде да вложа малко черен шоколад, преди да го докопат мъжете…/
Весели, светли и изпълнение с щастие и хармония празници ти желая!
Много интересна традиция,за която ни разказваш,Мира,благодаря ти!Бих си взела от "просещите" ,много ми харесва съчетанието сушени плодове и школад!
С пожелание за незабравима и вълнуваща Коледа!
Благодаря ви, момичета! Много светли и хубави празници и на вас и семействата ви! 🙂
Дани, това желе от дюли наистина е много вкусно. Аз много харесвам и един поргугалски мармалад, също от дюл един такъв гъст, с нож да го нарежеш 🙂
Страхотно предложение за бонбони! Много оригинално и вкусно! 🙂