Историята разказва, че предшественикът им идва от … Китай и се е наричал „ми-конг” (хляб с мед) – сладкиш от пшенично брашно, мед и понякога с добавени подправки. Там го откриват конниците на Чингиз Хан и на своя страна го предават на арабските воини. Европейските кръстоносци научават рецептата по време на битките из Светите Земи и я разпространяват на свой ред, заедно с подправките, необходими за направата й. Предполага се, че във Франция е пренесен през Х век от арменсия монах Григорий от Никополис, установил се да живее близо до град Питивие (Pithiviers) и който предал традицията за медения хляб с подправки на тамошните хлебари. Горе-долу по това време е създадена и първата задруга на майсторите на хляба с подправки, приготвящи традиционната рецепта. Междувременно подобни рецепти се разпространяват и в други страни. Първото споменаване на „лебкухен” в летописите е през 1296 г в манастира в Улм, а през 1453г е споменат като част от коледната трапеза на цистерцианските монаси в Мариентал (Елзас). В края на Средновековието и началото на Ренесанса във Франция съществуват вече редица регионални рецепти за сладък хляб с подправки, най-известните от които са в Реймс (с ръжено брашно) и Дижон (с пшенично брашно). (източник: Lips и La Confrérie de Saint Grégoire de Nicopolis)
В наши дни този тип хляб е особено разпространен по Коледа и се среща често в различни празнични рецепти. Особено популярен е като канапе за патешки/гъши дроб или като част от десерта.
Продукти:
(рецептата е с леки модификации от Marmiton)
- 250 г мед
- 250 г брашно
- 100 г кафява захар
- 1 с.л. ванилова захар
- 1 пакетче (7 г) бакпулвер
- 1 ч.л. анасонови семена
- 1 ч.л. индийско орехче
- 2 ч.л. канела
- 1 ч.л. сух джинджифил
- 2 зърна карамфил
- 2 яйца
- 100 мл прясно мляко
Начин на приготвяне
- Брашното се пресява с бакпулвера в дълбока купа.
- Анасонът и карамфилът се смилат с 2 с.л. захар в мелничка за кафе или подправки. Медът се загрява за 2 мин в микровълновата фурна, докато се разтопи, но без да завира.
- Разтопеният мед се изсипва върху брашното, добавят се захарта и подправките и се разбърква добре. Едно по едно се добавят яйцата, разбърква се добре и се добавя млякото.
- Фурната се загрява на 160 градуса. Тестото се изсипва в намазнена и набрашнена кексова форма (ако ползвате силиконова форма, няма нужда от намазняване).
- Пече се в продължение на около 1 час 15 минути. Изважда се и се оставя да се изстине напълно преди да се извади от формата.
- Сервира се с чаша мляко, кафе или като част от празничните ястия – например, като канапе за запечен на тиган патешки дроб с карамелизирани круши.
Мира,много ароматно и елегантно предложение,особено във вариант канапе е страхотно!Снимките са великолепни!
Пожелавам много вълнуваща Коледа!
Мира, обичам уханието на джинджифил, а ти ни го представяш с различни приложения!
Последната снимка е чудесна!
Прегръдка, вълшебна Коледа и много подаръци под елхата за Камбанката!
Сладък хляб, а? Само на него не мога да свикна май…. или може би защото го приемам като кекс……или може и трябва да опитвам повече 🙂
Но твоя изглежда страхотно, Мира!
Поздрави и хубави Коледни празници в дома ти!
Роси, Дани, Пепи, благодаря ви от сърце за похвалите и пожеланията!
Пепи, то този тип хляб си е като кекс или козунак. Доста повече се използва за сладки рецепти, отколкото за солени. Но пък добре върви и в сладко-солени кобминации.:)
Хубави празници!