„Дал” е събирателното име на различни варива (червена леща, нахут, боб), както и на приготвяната от тях яхния, характерна за индийската, пакистанската и други кухни от индийския подконтинент. И при други случаи съм спооменавала, че индийската кухня е една от любимите ми „екзотични” кухни, близко следвана от японската (поне във варианта, в който я познавам в Европа). Долната рецепта е адаптирана от сайта Indian Food Forever, към която добавих малко зеленчуци.
Лещата се измива и се сварява с 500 мл вода и 100 мл кокосово мляко, за 15 минути (поне според инструкциите на моя пакет), на тих огън. Лукът се нарязва на тънки полумесеци, тиквичката, доматите и патладжанът – на дребни кубчета.
Олиото се загрява в дълбок тиган и в него се запържват подправките (без кориандъра) за 2 минути на силен огън, като се внимава да не изгорят. Добавят се лукът, а минута по-късно – тиквичката и патладжанът. Запържват се до златисто. Добавят се сварената леща, доматите и остатъкът от кокосовото мляко. Оставя се на тих огън, докато се получи гъста яхния. Сервира се поръсена с нарязания на ситно пресен кориандър, придружена с хляб наан.
продукти:
(за 4-5 порции, 1 чаша = 250 мл)
- 1 чаша червена леща (masoor daal)
- 1 глава лук
- 1 тиквичка
- ½ патладжан
- 200 мл кокосово мляко
- 2 домата (може и от консерва)
- 2 с.л. олио
- 1 ч.л. кимион
- 1 ч.л. куркума
- 1 ч.л. синапено семе
- 1 с.л. пресен кориандър
- 1 малка люта чушка (по желание)
начин на приготвяне
- Лещата се измива и се сварява с 500 мл вода и 100 мл кокосово мляко, за 15 минути (поне според инструкциите на моя пакет), на тих огън.
- Лукът се нарязва на тънки полумесеци, тиквичката, доматите и патладжанът – на дребни кубчета.
- Олиото се загрява в дълбок тиган и в него се запържват подправките (без кориандъра) за 2 минути на силен огън, като се внимава да не изгорят. Добавят се лукът, а минута по-късно – тиквичката и патладжанът. Запържват се до златисто.
- Добавят се сварената леща, доматите и остатъкът от кокосовото мляко. Оставя се на тих огън, докато се получи гъста яхния.
- Сервира се поръсена с нарязания на ситно пресен кориандър, придружена с хляб наан.
Много вкусно изглежда! От известно време събирам рецепти, запасила съм се и с подправки, но така и не съм се престрашиля да направя нещо толкова наситено и богато на вкусове, като индийските ястия.Ако разглеждам още малко такива изпълнения, като твоите, туко виж накрая съм събрала сили:)
Честита Баба Марта,Мира!Много здраве и усмивки!
Аз също харесвам индийската кухня и имам една любима рецепта с леща,а твоят вариант също ми допада и ще го пробвам!
Баба Марта днес разнася
пълна кошница с цветя,
и на всеки на ръката връзва някаква мечта.
С пожелание за здраве, радост
и много сбъднати мечти!
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА!
Щом харесваш индийската кухня, мисля че този блог ще ти допадне: http://cookbook.ivanmark.com/
Честита Баба Марта! Здраве, късмет, любов и много усмивки нека донесе на теб и цялото ти семейство! 🙂
Честита баба Марта, Мира!
Честит празник!
Поздрави!
Честита Баба Марта и на вас, момичета! Да сте здрави и засмени! Отговарям със закъснение, но няколко дни не влизах в блога.
Лулу, престраши се за индийска кухня! Лесно се прави, вкусно и ароматно! Моят скромен опит показва, че или ще се влюбиш за цял живот, или ще останеш само с първите опити, но в никакъв случай не те оставя безразлична.
Диди, ще се радвам да видя някой ден и твоята рецепта 🙂
Ирина, благодаря за линка. Попаднах на този блог преди десетина дни и веднага си го запазих, даже скоро ще пробвам и рецептата за домашен панир (прясно сирене) :).