Малабар е район в югозападна Индия, на територията на щата Керала. Самата Керала е известна като „земята на подправките”. Кухнята е ароматна, но не и силно люта, използват се подправки като канела, кардамон, джинджифил, кимион, куркума. Широко застъпена е употребата на кокосови орехи, кашу и тамаринд (източник).
Долната рецепта е с модификации от книгата на Гордън Рамзи «Gordon Ramsey’s Great Escape », която намерих на Коледа под елхата.

Продукти:
(за 4 порции)
- 4 пилешки филета
- 3 ч.л. суров настърган джинджифил
- 3 скилидки чесън
- ½ ч.л. куркума
- 3 с.л. зехтин
- 2 глави лук
- ¼ ч.л. лют пипер
- ½ ч.л. червен пипер
- 1 ч.л. смлян кориандър
- 1 ч.л. гарам масала
- 4 с.л. кашу
- 1 с.л. бели стафиди
- 4 листа къри
- 200 г чери домати
- 200 мл кокосово мляко
- Сол, черен пипер
Начин на приготвяне
- Пилешките филета се нарязват на хапки. Поставят се в купа, заедно с джинджифила, чесъна, куркумата и черния пипер. Месото се обърква с подправките, купата се покрива с прозрачно фолио и се оставя да се маринова за 4 часа в хладилник.
- Лукът се почиства и нарязва на тънки полумесеци. В дълбок тиган (по възможност с дебело дъно) се загрява половината от зехтина. В него се изпържва лука, докато започне да покафенява. Добавят се лютият пипер, кориандъра, гарам масалата и се запържва за половин минута. Добавят се стафидите и кашуто и се запичат за още 2-3 минути. Добавя се червеният пипер, налива се кокосовото мляко и огънят се намалява.
- Отделно в друг тиган се сгорещява втората половина зехтин и в него на силен огън се запечатват пилешките хапки, заедно с листенцата къри.
- Хапките се прибавят към кокосовия сос, добавят се чери доматите, нарязани наполовина. Посолява се на вкус, покрива се и се оставя на слаб огън за 10-12 минути.
- Сервира се със сварен ориз басмати.
Мира, определено това е "моята" рецепта 🙂
Всички любими подправки, в добавка кокосово мляко и кашу, са невероятно удоволствие са вкусовите рецепти!
А и хубава книжка си намерила под елхата!
Дядо Коледа си знае работата:)
Прегръдки !
О, това това е и от "моите" рецепти 🙂 Индийската кухня ми е любима и пикантното не ни плаши, дори и синът научихме вече на такива подправки 🙂 Сега чуя ли Индия, правя асоциация първо с теб, Мира 🙂 Още помня уникалните ти снимки от там, както и индийските ти рецепти 🙂
Поздрави, Милена 🙂
Дани, Милена, благодаря ви 🙂
Дани, права си за книжката, дядо Коледа много добре ме изненада 🙂
Милена, и на мен индийската кухня е сред любимите ми (то си личи, де по броя на рецепти, които пробвам), макар и да намалявам количеството лют пипер. Да ти кажа, преди пътуването там бяхме малко притеснени как ще изхранваме дъщерята там (бях се запасила с бисквити и плодови пюрета), но малката хич не се даде – ядеше люто и питаше за още :).