Когато пристрастията ти към сериалите почнат да определят менюто вкъщи.
Наскоро си признах пристрастеността към корейските сериали през последните месеци, това мое малко „виновно“ удоволствие. Като понапреднах с материала, установих, че в повечето от тях има един определен брой клишета, които се случват в един или друг момент на действието. И, също както се забавлявам и да търся продуктовото позициониране, вече се забавлявам да откривам и клишетата. И не скучая покрай любовния триъгълник, властната майка, леко отвеяната приятелка (или приятел), съдбата от предишния живот, „старият лукавец“ (както наричаме с щерката сивите кардинали, дърпащи конците в сянка), изгубените родители или гадното бившо гадже. Клишета се откриват и в показваните ястия, най-често различни видове нудъли или скара. Също така, поне в един от епизодите главната героиня поръчва пържено пиле с бира, обикновено, на събиране с приятелки на дълги женски приказки. В резултат на което подпийналата девойка обикновено впоследствие бива прибрана до вкъщи от главния герой (винаги (много) хубав младеж, стига да си падате по азиатския тип), който я полага нежно (или не) в леглото. С дрехите!

Та, след толкова изгледани сериали, реших да пробвам все пак това прословуто пържено пиле с бира. Оказа се, че е не само лесно за правене вкъщи, но и много вкусно, стига да не ви е страх от пържено. Аз обикновено избягвам, но за тези хрупкави пилешки хапки, обвити в сладко-лютив сос, бих направила изключение няколко пъти годишно. А, да, и задължително ги прокарайте с бира! Поне една… или няколко. И не се притеснявайте за прибирането впоследствие. Понеже вече сте си вкъщи, предполагам, има твърде голяма вероятност и хубавият мъж да е вече на място и ще може да ви сложи нежно в леглото. С дрехите!

Корейско пържено пиле (Dakgangjeong)
Course: Месо и птици, Нещо соленоCuisine: KoreanDifficulty: Easy4
servings30
minutes20
minutes2
hoursПродукти
(за 4 порции, рецептата е с много малки модификации от Korean bapsang)
700 г горни пилешки бутчета
100 – 150 мл прясно мляко
1 скилидка чесън
около 3 см парче пресен джинджифил
3-4 с.л. нишесте
Около 100 мл олио за пържене
За соса:
1 с.л. соев сос
3 с.л. мирин
2 с.л. ябълков оцет
1 с.л. люта паста от чушки (gochujang)*
3 с.л. мед
1 ч.л. сусамово олио
2 с.л. кафява захар
1 скилидка чесън
около 3 см парче пресен джинджифил
За поднасяне: 2 с.л. печени и нарязани на едро фъстъци, 1 с.л. сусам, няколко стръка сибирски лук
начин на приготвяне
- Кожата на бутчетата се отделя и пилешките бутчета се обезкостяват и нарязват на хапки с големина 4-5 см. Парчетата месо се поставят в затварящ се съд, налива се прясното мляко, така че да ги покрие, затваря се и се оставя в хладилника за 2 часа. Месото се отцежда и връща в съда. Добавят се пресованият чесън и настъргания джинджифил, посолява се, подправя се с черен пипер. Разбърква се добре и се оставя да се маринова около 30 минути.
- Течните продукти за соса се смесват в тенджера, добавят се пресования чесън и настъргания джинджифил и се слага да заври на умерен огън. Оставя се да ври около 3-4 минути, докато сосът се сгъсти леко, след което се отдръпва от огъня.
- Олиото за пържене се загрява в уок или в тиган с дебело дъно на умерено силен огън (при мен степен 8-9 от 12). Пилешките хапки се поръсват с нишестето и се разбърква добре, докато ги покрие от всички страни. Половината се изпържват в горещото олио, за по 3-4 минути на страна, до златисто. Изваждат се и се оставят да се отцедят на салфетка. Изпържва се и втората половина пиле и се отцежда на салфетка.
- Олиото се загрява малко по-силно (увеличих степента на котлона с 1 или 2) и хапките се пържат втори път, за около 30-40 секунди. Отцеждат се върху салфетка. Сосът се загрява на тих огън, пилешките хапки се прехвърлят в соса и се разбърква добре, за да ги покрие отвсякъде. Готовото пиле се слага в сервизна чиния, поръсва се с едро нарязаните фъстъци и около 1 с.л. сусамово семе и ситно нарязаният сибирски лук. Сервира се веднага, с бира.
Notes
- Най-екзотичният продукт в рецептата е пастата от люти червени чушки (gochujang). Аз я купих от един азиатски магазин при нас. Потърсих с какво може да се замени и един от предлаганите варианти е смляна люта червена чушка, с малко соев сос и щипка захар. Другият вариант е и готов сос sriracha, който (поне във Франция) се намира лесно в големите супермаркети.
Посмях се на чудесния разказ 🙂
И пилето е чудесно, а за напиването няма страшно,
защото сме си в къщи 😉
Остава да кажеш и някой филм, за да видя на „живо“
как става номера след напиване.
С дрехите 😀
Прегръдка, Мира!
Благодаря ти, Дани!
За филма, хвани който и да е, където действието се развива в наши дни (с историческите драми положението е малко по-различно) и със сигурност ще попаднеш на пилето с бирата… и дрехите 😉
Хубава неделя и прегръдки!