Хрупкав отвън и мек отвърте, разлистващ се на слоеве с аромат на масло, такъв е бриошът на Филип Контичини, един от много известните френски майстори-сладкари. Истинска наслада за небцето. Камбанката каза „Адски вкусно!”
Продукти:
(рецептата с леки модификации е от сайта на Филип Контичини)
- 510 г брашно + още няколко лъжици за разточването
- 1 ч.л. (5 г) сол
- 40 г кристална захар
- 150 мл прясно мляко, леко затоплено
- 2 пакетчета суха мая (препоръчаното количество за 500 г брашно, да се адаптира според инструкциите на вашата мая)
- 150 г яйца (при мен излязоха 2 яйца + 1 жълтък от яйца голям калибър, белтъка го запазих за намазването)
- 50 г масло на стайна температура
- 300 г масло (за разлистването на тестото), отпуснато на стайна температура
Начин на приготвяне
- Маята се разтваря в прясното мляко и една лъжичка от захарта и се оставя за 1-2 минути, за да се активира. Брашното се размесва в дълбока купа (или в купата на миксер) със солта и останалата захар.
- Активираната мая и леко разбитите яйца се добавят към брашното и сместа се замесва с робот или ръчен миксер с приставка за тесто*.
- След 2-3 минути месене, се добавя размекнатото масло и месенето продължава още 8-10 минути, докато се получи гладко и хомогенно тесто.
- Тестото се покрива плътно с фолио за свежо съхранение и се оставя да втаса на стайна температура за 30 минути.
- След 30 минути, втасалото тесто се изважда, размесва леко върху набрашения работен плот и се разточва на правоъгълник с размери около 50х25 см и дебелина около 1 см.
- Разточеното тесто се прехвърля върху лист пекарска хартия, покрива се с фолио за свежо съхранение и се оставя за 30 минути във фризера/камерата, за да стегне и да се спре втасването.
- През това време голямата бучка масло (300 г) се поставя между два листа пекарска хартия и изтънява с точилка (аз го удрям във всички посоки, ако е много студено), докато се получи правоъгълник с размери 20х25 см и дебелина 0,5 – 1 см. Оставя се на стайна температура.
- Охладеното тесто се изважда от фризера и се разточва на леко набрашнена повърхност на правоъгълник с размери 45х20 см. Маслото се поставя в средата на тестото и краищата се захлупват върху маслото, като се допират, но не и припокриват. Краищата се запечатват добре, за да не излезе маслото (което би попречило по-късно на „разлистването” във фурната).
- Посипва се леко с брашно и се разточва по дължина, докато се получи правоъгълник с ширина около 25 см и дължина около 70 см. Десният край на тестото се вдига и захлупва върху останалата част, докато я покрие на 1/3 от дължината. Захлупва се с левия край. Получава се правоъгълник на три слоя с ширина около 25 см и дължина 20-25 см.
- Тестото се разточва отново до горепосочените размери и се сгъва още веднъж на три. Завива се във фолио за свежо съхранение и се оставя в хладилник за 30 минути.
- Охладеното тесто се изважда на леко набрашнения работен плот и се поставя като затворена книга – със сгъвките надясно. Набрашнява се леко и се разточва, докато се получи правоъгълник с ширина 25 см и дължина около 70-80 см.
- Двата срещуположни края се вдигат и се захлупват така че да се срещнат по средата. Тестото се прегъва още веднъж на две, все едно затваряте книга, така че да се получат 4 слоя. Загъва се в домакинско фолио и се оставя 30 минути в хладилник.
- Охладеното тесто се разточва отново до правоъгълник с размери 30х70 см и се разрязва надлъжно на две ленти (в разреза вече трябва да се виждат отделните слоеве тесто и масло).
- Две кексови форми (25х11 см) се намазват с тънък слой масло.
Всяка от лентите се гарнира с плънка по желание и навива на охлюв. Аз разделих всяка лента надлъжно на още две (получиха се 4 ленти 8-9 х 70 см). Две от четирите лентите поръсих със ситно нарязан локум и завих. Останалите разрязах напречно на две и напълних с готов карамелен сос. - Готовите бриоши се поставят в намаслените кексови форми, покриват се с фолио и се оставят да втасат за 3 часа на стайна температура.
- Фурната се загрява на 170 градуса. Втасалите бриоши се намазват с леко разбито яйце (при мен с белтъка, останал от яйцата при замесването). Пекат се в продължение на 25-30 минути. Изваждат се и се оставят да изстинат върху решетка.
* Аз ползвах моя ръчен миксер, 600W, на най-ниска скорост, с приставката за тесто. Разбира се, замесването може да се направи и на ръка, но аз лично, бих препоръчала миксер, понеже тестото за бриош е доста меко и лепкаво.
Ох, страхотно предложение. Залепвам тук!
Благодаря ти, Ил 🙂
СтрахотеН!!!