Гасконска крустада (гасконски пастис)

 

Един лесен вариант на гасконската баница с ябълки, щедро поръсена с арманяк и с готови кори вместо с традиционната голяма дърпана кора (защото не съм сигурна, че съм достатъчно опитна, за да я направя).

Тази рецепта трябваше да се появи в Мармотника още преди година, след един пост за кратък преглед на гасконските специалитети. Тъй като постът все още не е готов (!), реших да я публикувам, вместо да събира прах по папките. Поне разказът за гасконското пътешествие видя бял свят… с няколкомесечно закъснение.

В анотацията оприличих крустадата на баница, защото по външен вид и изпълнение много се доближава до нея – тънка кора, с размерите на масата, издърпана на ръка, и навита или наложена с пълнеж. В случая пълнежът е от плодове (ябълки или сливи) и е щедро поръсена с алкохол. Ще срещнете самия сладкиш под различни имена в различните части на региона – в например, около Тарб е известен като „гасконски пастис“, а в Жерс се нарича „крустада“. Предполага се, че името „пастис“ идва от мавърските нашествия в южна Европа, донесли със себе си специалитета „пастиля“ – многолистно тесто със сласко-солена плънка с гълъбово месо. Тестото за крустадата е изключително лесно – брашно, вода, яйце, сол и малко мазнина (в наши дни масло, навремето – гъша мас). Истинската тънкост е в разточването му, или по-скоро раздърпването му, докато се получат достатъчно фини кори, които да оформят хрупкавата корона върху готовия сладкиш. Аз ползвах готови кори, понеже хич ме няма в точенето.

Четейки различните рецепти, видях, че има два основни начина за приготвяна не крустадата – с налагане на корите, или с навиване. Аз лично, предпочетох варианта с навиването, описан по-долу. А отлежалият арманяк, който използвах, е щедър подарък от колежката ми Емили Л.

Продукти:
(за форма с диаметър 32 см)

  • 12 броя кори за баница
  • 5 ябълки (моите бяха от сорт “шантеклер”, кръстоска на “златна превъзходна” и “reinette clochard”, но може да ги замените със  “златна превъзходна” или друг сорт, който издържа на топлинна обработка)
  • 10 с.л. кафява захар (може и малко повече, ако ябълките не са много сладки)
  • 30 г разтопено масло + още няколко малки бучки за печенето
  • 2 с.л. прясно изцеден лимонов сок
  • 70-80 мл арманяк (може да се замени с бренди или ром)
  • 2-3 с.л. пудра захар за поръсване

Начин на приготвяне

  • Ябълките се обелват и почистват от семките. Всяка се нарязва на 12-16 резена (дебелина около 5 мм). Парчетата се поставят в купа и поръсват с прясно изцедения лимонов сок, за да не почернеят и с половината арманяк (или използвания друг алкохол) и се оставят да се напоят около час.
  • Тавата се намазва с тънък слой масло.
    Фурната се загрява на 160 градуса, с вентилатор.
  • Масата (моята е 90х130 см) се покрива с навлажнена с вода памучна покривка или чаршаф, за да се предпазят корите от изсъхване. Корите се подреждат върху масата, като се застъпват леко (4 кори на 3 реда). Намазват се с разтопеното масло.
  • Парчетата ябълки се подреждат равномерно, по цялата площ на корите. Поръсват се със захарта. С помощта на покривката корите започват да се навиват на руло, като се придърпват леко навътре, особено, когато рулото стигне до края на масата.
  • Самото руло се навива допълнително на охлюв. Оформената крустада се поставя в тавата и отгоре се нареждат няколко дребни бучки масло.
  • Пече се около 55-60 минути, или до златисто (по време на печенето може да се покрие с фолио, ако се зачервява много бързо).
  • Изважда се от фурната и се поръсва с останалото количество арманяк и се оставя да изстине. Преди сервиране може да се поръси с малко пудра захар.

3 Comments

  1. Прекрасна е,Мира!
    И с този арманяк….
    Поздрави!

  2. Благодаря ти, Дани!
    Арманякът е черешката на баницата 😉
    Хубави почивни дни!

  3. И аз съм на мнение,че е прекрасна.Веднага ще я изпробвам, много оригинално предложение.
    Поздрави и усмивки !