Маслени бисквити с лайм и малиново сладко, но с неправилна форма.
Нали знаете поговорката за бързата кучка… ама не онази, дето повдига планината. Та днешната рецепта е малко като илюстрация на тази поговорка. Правих бисквитите един уикенд, между коледното тържество в училището на Камбанката, гости при приятели, сладкиш за тържество за работа, подготовка за обучение и разни делнични дейности през почивните дни като готвене, пазаруване, пералня.
Та както притичвах между кухнята и компютъра (слава богу, разстоянието не е огромно и може да се вземе за 2-3 секунди), така се бях съсредоточила да не изпусна някоя от съставките, че дори на обърнах внимане на формата от снимката, а карах само на описанието. Резултатът бяха триъгълни сладки, защипани по всички ръбове, които дори се и отвориха отгоре при печенето. А аз се чудех защо се казват „монашески шапки”, при положение, че приликата им с една уважаваща се килимявка е незначителна.
Ако решите да ги правите, погледнете снимката в оригиналната рецепта и оставете краищата неприщипнати. Така имате повече шансове бисквитите да наподобяват на шапки. А дори и да не наподобяват, вкусът им никак не страда от вида: леко грапави от бадемовото брашно, не много сладки и със свежест от малиновия конфитюр и лимоновата кора. Едвам успях да опаза една дузина за снимки.
С тези бисквити приключвам тазгодишните тестове за коледни сладки (междувременно опекох меденки и още две вида бисквити) и ще се съсредоточа върху менюто за Бъдни вечер, което ще е по (почти) българска традиция.
Продукти:
(за около 85 – 90 бисквити, рецептата е с малки промени от тук)
- 150 г масло
- 150 г кафява захар
- 80 г бадемово брашно
- 300 г обикновено брашно
- 35 г царевично нишесте
- 2 яйца голям калибър
- 1 щипка сол
- Настърганата кора на един зелен лимон
- Около 200 г конфитюр от малини
Начин на приготвяне
- Брашното, бадемовото брашно, нишестето, солта и захарта се поставят в купа. Добавя се нарязаното на кубчета студено масло и с пръсти се изронва тестото, докато добие консистенция на мокър пясък. Добавят се яйцата и настърганата лимонова кора и се замества меко тесто.
- Тестото се загъва в прозрачно домакинско фолио и се оставя в хладилник за 2 часа (или една нощ).
- Фурната се загрява на 170 градуса, две тави се застилат с пекарска хартия.
- Тестото се разделя на 3 части и 2 се връщат в хладилника. Останалата час от тестото се разточва върху леко набрашнена повърхност до дебелина 3-4 мм.
- С чаша или форма се изрязват кръгове с диаметър 5 – 6 см. В средата на всеки кръг се поставя около половин чаена лъжичка малинов конфитюр. Краищата на кръга се повдигат на три места и се съединяват в средата, като се притискат, за да се залепят добре.
- Бисквитите се пекат около 12 – 15 минути, или докато се зачервят по краищата. Оставят се да изстинат върху решетка.
Съхраняват се до две седмици в затворена метална кутия.
Добре че си ги "развалила", ире, защото са много по-хубави твоите от оригинала. И как ухае на малини и лайм… Чудно! 🙂
Весели празници!
Станали са много хубави и правилни триъгърници. През екрана си взимам едно такова. Дори да не прилича на шапка, предполагам е вкусно и всички са били доволни.
Поздрави!
И на мен тази форма ми допада повече, така че дефекта е ефект 🙂
Много добре ми е позната ситуацията, в която си ги правила, Мира. Да не кажа – до болка позната! Справила си се екстра, а и си много по-напред с бройката на бисквитите от мен : )
Поздрави и светли празници!
Je suis ravie que même si la forme fut imprévue, le goût fut au rendez-vous ! Merci pour la mention et de très bonnes fêtes de fin d'année 😀 Flo